Εκτύπωση αυτής της σελίδας

Συμμετοχή δύο αθλητών του Ε.Ο.Σ. Καβάλας στον 1ο αγώνα Olympus Winter Adventure Run

16 Φεβ
2016

Στις 12 Φεβρουαρίου, στο βουνό του Ολύμπου, πραγματοποιήθηκε ο πρώτος αγώνας Winter Adventure Run (WAR), απόστασης 40 χιλιομέτρων, υψομετρικής διαφοράς 2700μ, και με όριο τερματισμού τις 14 ώρες.

Ο πρώτος πειραματικός αυτός αγώνας είχε μια ιδιότητα που δεν υπάρχει σε κανέναν από τους υπόλοιπους της χώρας, καθώς ήταν καθαρά ορειβατικός, με την έννοια πως προέβλεπε σακίδιο με υποχρεωτικό ειδικό εξοπλισμό χειμερινού βουνού και ανάλογη μπότα ορειβασίας, αντί για τα συνηθισμένα παπούτσια τρεξίματος. Επίσης αυστηρές ήταν οι προδιαγραφές που η διοργάνωση απαιτούσε για να κάνει δεκτή την αίτηση συμμετοχής.

Ως αποτέλεσμα 39 τελικά αθλητές εμφανίστηκαν στην εκκίνηση. Αν και οι συνθήκες ήταν παράδοξα ανοιξιάτικες και δεν χρειάστηκαν τελικά οι ορειβατικές ικανότητες, ο αγώνας παρέμεινε περιπετειώδης και κοπιαστικός, αφού οι αθλητές αγωνίστηκαν με μπότες και με σακίδιο στην πλάτη.

Στον αγώνα συμμετείχαν και 2 Καβαλιώτες, μέλη του Ελληνικού Ορειβατικού Συλλόγου Καβάλας, η Φωτεινή Φετά και ο Βαγγέλης Φάκας, που κατάφεραν να τερματίσουν σε χρόνο λίγο κάτω των 10 ωρών, καταλαμβάνοντας την 22η και 23η θέση. Ομάδα υποστήριξης τους ο Θανάσης Δασκαλούδης, ο Βασίλης Κυριλλίδης και η Nicole Maastre, που ανέβηκαν μέχρι το καταφύγιο της Πετρόστρουγκας στα 1945 μέτρα, όπου ήταν και το μέσον της διαδρομής του αγώνα για να παρακολουθήσουν την εξέλιξη του, και κατέβηκαν πάλι μέχρι τους τερματισμούς για να υποδεχτούν τους αθλητές στο τέλος της κοπιαστικής προσπάθειάς τους.